Vyhľadať
Close this search box.

Ako môžeme v Trnave pomôcť ľuďom z Ukrajiny

    Navigácia
  • Domov
  • NewsAko môžeme v Trnave pomôcť ľuďom z Ukrajiny

Ako môžeme v Trnave pomôcť ľuďom z Ukrajiny

Aktuálne udalosti na Ukrajine nenechali nikoho chladným. Slovensko nie je súčasťou vojenského konfliktu a ako informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, „naše členstvo v NATO nám zaručuje najvyššie bezpečnostné záruky, aj preto nie je bezpečnosť Slovenska bezprostredne ohrozená“. Intenzívne však prežívame to, čo sa deje u našich východných susedov. V prvom rade treba zachovať rozvahu a držať sa pokynov, ktoré vydáva štát.  

Mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila Vláda Slovenskej republiky od soboty 26. februára 2022, súvisí s očakávaným prílevom ľudí z Ukrajiny, ktorí hľadajú bezpečie pred vojnou. Mesto Trnava sa pripravuje na ich príchod.  

„Zariaďujeme núdzové ubytovanie pre matky s deťmi, niektoré z nich pochádzajú z nášho partnerského mesta Charkov, kde je situácia podľa dostupných informácií naozaj vážna. Prvé z nich sú už tu, ďalšie čakajú v kolóne na ukrajinskej strane hraničného priechodu Ubľa, kam ich pôjdeme zajtra vyzdvihnúť. Okrem toho vezieme zásoby, ktoré sú tam podľa charity potrebné,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka. „Naše aktivity koordinujeme s kompetentnými inštitúciami, sme v pohotovosti a pripravení pomôcť, ako bude v našich silách a možnostiach.“ 

Vojna na Ukrajine vyvolala aj veľkú vlnu solidarity a ochoty pomáhať. Každá pomoc sa cení, musí však byť adresná. Je dôležité nekonať na vlastnú päsť – nezbierať veci bez toho, aby bolo jasné, komu sú určené a necestovať na ukrajinské hranice, hoci s dobrým úmyslom. Je treba sa skontaktovať s organizáciou, ktorá tieto aktivity zastrešuje a postupovať podľa ich inštrukcií, pretože jej pracovníci majú informácie o tom, aká forma pomoci je potrebná.  

Dobrovoľníci môžu s ponukami humanitárnej pomoci kontaktovať Ministerstvo vnútra SR na e-mailovej adrese uosppz@minv.sk

Na Slovensku vznikla aj iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, ktorá spája asi tridsiatku pomáhajúcich organizácií a zverejnila online formulár pre všetkých záujemcov. Iniciatíva zbiera cez platformu Donio aj finančné príspevky na potravinové balíčky, zdravotnícke pomôcky i odborníkov na ľuďom traumatizovaným vojnovými udalosťami.  

“Som rád, že ľudia sú solidárni a uvedomujú si vážnosť situácie u našich susedov. Od začiatku konflikte sme v kontakte so štátnymi orgánmi, ďalšími samosprávami, charitou a ďalšími organizáciami. Pripravujeme sa na to, aby sme boli schopní poskytnúť strechu nad hlavou postupne približne stovke žien a detí unikajúcich pred vojnou na Ukrajine,” dodáva primátor.  

Tri odporúčania pre tých, ktorí chcú pomáhať: 

  • Nezbierajte šatstvo (pomáhajúce organizácie nemajú priestory na jeho skladovanie, zbierajú cielene len to, čo ľudia v núdzi využijú).  
  • Nechoďte na vlastnú päsť na hranice (na mieste sú humanitárne organizácie, ktoré situáciu s utečencami koordinujú. Každé ďalšie vozidlo prispieva k dopravných zápcham.)  
  • Ak chcete pomôcť, obráťte sa na niektorú z organizácií, ktorá sa pomoci venuje (v Trnave napr. Trnavská arcidiecézna charita a Baterkáreň).