Medzinárodný deň Rómov je oslava kultúry, rešpektu a rovnosti

    Navigácia
  • Domov
  • NewsMedzinárodný deň Rómov je oslava kultúry, rešpektu a rovnosti

Medzinárodný deň Rómov je oslava kultúry, rešpektu a rovnosti

Medzinárodný deň Rómov, ktorý sa každoročne pripomína 8. apríla, je výnimočnou príležitosťou na oslavu bohatej rómskej kultúry, ale aj na reflexiu problémov, ktorým táto komunita čelí na celom svete. Tento deň bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU) a odvtedy sa stal dôležitým momentom pre zvýšenie povedomia o Rómoch, ich histórii, umeleckých prínosoch, ako aj pre ochranu ich práv.

Rómska kultúra je jednou z najstarších a najbohatších kultúr, ktoré formovali a naďalej formujú európsku tradíciu. Hudba, tanec, divadlo a literatúra sú neoddeliteľnou súčasťou ich dedičstva. Mnohé z najznámejších hudobných žánrov, ako flamenco, cigánska hudba alebo rómsky jazz, čerpajú inšpiráciu z rómskej kultúry. Je to kultúra, ktorá nezostáva uzavretá len vo svojom vlastnom svete, ale prostredníctvom umenia a kreativity neustále ovplyvňuje iné kultúry, formuje spoločenské vnímanie a dotvára svetový kultúrny odkaz.

Keďže som sociálny pracovník tak poukážem na ťažkosti, s ktorými sa Rómovia stretávajú.

Aj napriek svojej bohatej kultúre a nezanedbateľným prínosom v rôznych oblastiach, Rómovia sú v mnohých častiach sveta stále vystavení diskriminácii a rasizmu. Slovensko nie je výnimka. Ich história je poznačená utrpením a útlakom, v mnohých krajinách stále čelí predsudkom, negatívnym stereotypom a uzatvoreným dverám. Nerovnaké príležitosti v oblasti vzdelania, zamestnania, zdravotnej starostlivosti a bývania sú realitou, s ktorou sa Rómovia stretávajú každý deň.

Rómske komunity žijú v niektorých regiónoch Európy v ťažkých podmienkach, často v osadách, kde prevláda chudoba a sociálne vylúčenie. Tieto komunity sa často ocitajú na okraji spoločnosti a ich práva sú ignorované alebo zanedbávané. Život v takýchto podmienkach sa odráža na kvalite života, čo môže viesť k pocitu beznádeje, frustrácie a dokonca k psychickým ťažkostiam. Okrem toho, tento stav sociálneho vylúčenia stále živí diskriminačné správanie a rasizmus, ktorý sa prenáša z generácie na generáciu.

Jedine podpora a pomoc sú cesty k rovnosti.

Našťastie existujú organizácie a jednotlivci, ktorí sa usilujú o zlepšenie situácie Rómov a bojujú za ich práva. Jednou z týchto organizácií je TENENET, o. z., ktorá sa intenzívne venuje podpore rómskych komunít. TENENET realizuje rôzne projekty, ktoré sa zameriavajú na vzdelávanie, pomoc pri integrácii a podporu rodín, ktoré sa nachádzajú v sociálnej tiesni. Okrem toho sa snaží odstrániť bariéry medzi rómskou komunitou a majoritnou spoločnosťou, čo je kľúčové pre prevenciu diskriminácie a marginalizácie.

Viliam Gyürke, ktorý mnoho rokov pracuje s rómskymi mamičkami a deťmi. Delí sa s nimi o svoje skúsenosti a podporuje ich v hľadaní cesty k lepšiemu životu, čím im dáva šancu zmeniť svoje osudy a nájsť silu postaviť sa životným výzvam. Pre neho je kľúčové mať rešpektujúci prístup a vedieť sa vcítiť do ich situácie, pretože len tak môžeme pochopiť a pomôcť zlepšiť ich životy.

Rešpekt, úcta a rovnosť – hodnoty, ktoré musíme zdieľať každý deň, svojím žitím a postojom všade, kde pracujeme, žijeme, či odpočívame.

Medzinárodný deň Rómov nám pripomína, že každý človek, bez ohľadu na svoju etnickú príslušnosť, si zaslúži rovnakú úctu, príležitosti a práva. Nesúďme tých, ktorí sú iní ako my. Pretože v skutočnosti, my všetci sme rôzni, a ak sa budeme pozerať na iných cez prizmu predsudkov, nikdy nebudeme schopní vytvoriť spoločnosť, ktorá bude naozaj rovnostárska a spravodlivá.

Rešpektovanie kultúrnej rôznorodosti, podpora ľudských práv a odstránenie rasizmu sú hodnoty, ktoré by mali byť základom našich vzťahov s druhými. Rómske komunity si zaslúžia rovnaké šance ako ostatní. My, ako spoločnosť, máme povinnosť tieto príležitosti poskytovať. Všetci, bez ohľadu na pôvod, by sme mali mať rovnaké právo na vzdelanie, zamestnanie, zdravie a šťastný život.

Záverom, Medzinárodný deň Rómov nám ponúka príležitosť na zamyslenie, ako môžeme prispieť k zlepšeniu situácie tejto komunity. Ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť, môžeme byť súčasťou pozitívnej zmeny, ktorá zaručí, že každý bude mať šancu žiť s úctou, dôstojnosťou a rovnakými právami. Rómska kultúra je neoddeliteľnou súčasťou európskej histórie. Preto je na nás všetkých, aby sme ju rešpektovali, podporovali a slávili.

Na záver moje obľúbené: „Aj čierni aj bieli majú červenú krv“.

Viliam Gyürke, TENENET, o. z.

Autor je sociálnym pracovníkom služby včasnej intervencie a témy detí v sociálno-právnej ochrane, dlhoročný aktér v oblasti osvetovej práce

Ilustračné foto: Freepik