Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Pomoc odídencom z Ukrajiny je stále aktuálnou témou
Na pôde trnavskej radnice sa 23. mája 2023 v rámci komunitného plánovania sociálnych služieb mesta Trnavy po druhýkrát stretli zástupcovia organizácií pomáhajúcich odídencom z Ukrajiny, ktorí svoju krajinu opustili z dôvodu vojenského konfliktu. Stretnutie moderovala vedúca odboru sociálneho MsÚ v Trnave Ingrid Huňavá.
Medzi diskutujúcimi rezonovali predovšetkým postrehy a otázky týkajúce sa vzdelávania detí a mládeže v základných a stredných školách, témy súvisiace s nežiadúcou izoláciou detí, často spôsobené jazykovou bariérou. Vedúci odboru školstva, mládeže a športu MsÚ v Trnave Michal Špernoga na margo toho uviedol: „Aj napriek jazykovým bariéram sa Mesto Trnava v maximálnej možnej miere snaží vyhovieť požiadavkám na umiestnenie detí do materských a základných škôl, aby ich zákonní zástupcovia mali možnosť zabezpečovať, či už ekonomické alebo sociálne zázemie rodín aj v našom prostredí.“
V rámci diskusie sa účastníci stretnutia zhodli, že chýba celková koncepcia pomoci odídencom. V Trnave už viaceré organizácie a školy aj v spolupráci s ukrajinsky hovoriacimi ľuďmi poskytujú programy zamerané na prevenciu nenávisti voči odídencom. Nikita Protsenko z odboru sociálneho MsÚ v Trnave upozornil na meniacu sa situáciu, kedy sa odídenci postupne stávajú migrantami, cudzincami žijúcimi v meste. Zo zmeny tohto postavenia vyplývajú tiež nové situácie a problémy, ktoré bude potrebné riešiť. Diskutujúci sa zhodli na potrebe ďalšej podpory ľudí, ktorí z dôvodu vojny na Ukrajine nedobrovoľne prišli o zázemie vo svojej krajine, na potrebe pracovať na základe predvídania situácií, proaktívne. Tiež zaznela potreba informovať spoločnosť o dobrých príkladoch z praxe. Nasledujúce stretnutie v podobnom duchu zorganizuje Mesto Trnava v septembri tohto roka, termín bude závisieť od ďalších operatívnych potrieb samosprávy, organizácií a odídencov, resp. migrantov.