Porucha príjmu potravy je závažným ochorením

    Navigácia
  • Domov
  • NewsPorucha príjmu potravy je závažným ochorením

Porucha príjmu potravy je závažným ochorením

Každoročne je 6. máj, Medzinárodný deň bez diét, dňom oslavy tela, prijatia jeho tvarov a rozmanitostí. Cieľom spomienkového dňa je zvýšenie povedomia o nebezpečenstvách, ktoré spôsobujú poruchy príjmu potravy a zbavenie ľudí predsudkov a predstáv o dokonalom tele.

Bol iniciovaný vo Veľkej Británii feministkou Mary Evans Youngovou a pripomína sa od roku 1992. Symbolom tohto dňa je modrá stuha.

Ľudia s poruchami príjmu potravy často manipulujú s jedlom a v mnohých prípadoch veria, že im to pomôže získať krajšiu postavu, lepší športový výkon, ale aj väčšie sebavedomie, životnú spokojnosť a úspech. Žijú vo svojom vlastnom svete. Môže ich k tomu viesť vlastný perfekcionizmus, tlak z okolia alebo psychické problémy.

Poruchy príjmu potravy sú považované za závažné psychické ochorenie s výskytom od detstva až do dospelého veku. Lekári definovali viacero typov porúch príjmu potravy, pravdepodobne najviac známe sú

anorexia, teda významné obmedzenie príjmu stravy,

bulímia, charakteristická opakovanými epizódami prejedania sa, ktoré sprevádzajú pocity viny a straty kontroly nad príjmom stravy (často nasleduje kompenzačné správanie vo forme hladovania, prehnaného cvičenia, vyvolávania zvracania alebo zneužívania laxatív).

V Trnave pomoc ľuďom s poruchami príjmu potravy poskytuje Otvorené srdce, poradňa pre klientov závislých a rodiny závislých. Pomoc poskytuje formou individuálnej a skupinovej terapie.

Ľubica Hornáčková, terapeutka a štatutárna zástupkyňa poradne Otvorené srdce hovorí, že práve skupinová terapia závislých je najúčinnejším a najlacnejším prostriedkom v motivácii, liečbe a doliečovaní závislých osôb. Klienti v terapii zažívajú korektívnu vzťahovú skúsenosť, ktorá je nevyhnutná pre uvažovanie o možnosti zmeny.

Skupiny so závislými klientmi pomáhajú zmierniť pocity osamelosti, utrpenia zo sociálnej izolácie, zmierňujú nedôveru v možnosti čokoľvek urobiť, tiež odstraňujú prejavy ich patologického správania spôsobeného závislosťou ako je výbušnosť, nestabilita, egocentrizmus, nedôslednosť, apatia.


Otvorené srdce, poradňa pre klientov závislých a rodiny závislých poskytuje poradenské, terapeutické a sociálne služby dospelým klientom, ktorí sa ocitli v krízovej životnej situácii a najmä tým, do životov ktorých vstúpila priamo, či nepriamo droga. Odbornú pomoc vie zabezpečiť ľuďom závislým od psychoaktívnych látok a nelátkovo závislým budovaním motivácie, doliečovania a prevencie závislostí, formou individuálnych a skupinových terapií. Poradňu nájdete v priestoroch mestskej polikliniky na Ul. Starohájska 2, Trnava.

Zdroj: internet; Otvorené srdce, poradňa pre klientov závislých a rodiny závislých

Ilustračné foto: Freepik