SENIORI A DROGY alebo bezmocnosť v zariadeniach…

    Navigácia
  • Domov
  • NewsSENIORI A DROGY alebo bezmocnosť v zariadeniach…

SENIORI A DROGY alebo bezmocnosť v zariadeniach…

Ako využívame svoju moc medzi bezmocnými?

V kontaktnom centre ZÓNA Združenia STORM v meste Sereď sa denne striedajú ľudia rôzneho veku. Čím ďalej, tým viac prevažujú tí starší – 40tnici a vyššie. Muži a ženy v zrelom veku, akoby niekto povedal. A užívajú heroín či pervitín alebo fentanyl. Málo z nich má nejaký plán čo v budúcnosti budú robiť. Žijú denno-denne realitou užívateľa, ktorý potrebuje zvládnuť 24 hodín, nájsť si priestor na prespanie, peniaze na zahnanie tej najhoršej krízy a jedlo na zahnanie toho najväčšieho hladu.

Neriešia, čo bude ďalej

Riešime to však my ako spoločnosť? Kde začína naša zodpovednosť v tom, aby sme aj takýchto ľudí ochránili, pripravili na poslednú etapu života? Kde začína naša zodpovednosť, aby sme sa my ako pomáhajúci pracovníci pripravili na špecifiká tejto klientely?

Mnohé tieto otázky otvárame práve počas diskusií s pracovníkmi a pracovníčkami zariadení sociálnych služieb či zariadení pre seniorov. Sami nevedia, ako s tým pracovať. Senior ako užívateľ drog. Človek s mentálnym znevýhodnením ako užívateľ drog. Mladý muž či žena s psychiatrickým ochorením ako užívateľ/ka drog. Stretávajú sa s rizikovým pitím alkoholu, kombinovaním s tabletkami, s abstinujúcimi pervitinistami z donútenia či s agresívnym správaním tých, čo majú absťák od cigariet. Často zmätení, stratení, zachvátení strachom či vlastným hnevom. Na oboch stranách.

V dileme, ako sa zachovať správne. Ako svoju moc využiť aj v prípade, že ide o bezmocnosť?

Ako nastavený systém, očakávania rodiny či vlastné zážitky a prenosy z minulosti ovplyvňujú každodenný postoj týchto pracovníkov k týmto klientom.

Nie sú to ľahké témy. Supervízia by mala byť podľa mňa stabilnou a kvalitnou súčasťou ich práce ako pomôcka na ochranu pred vyhorením, zneužitím svojho postavenia či degradovaním klientov/klientiek na úroveň decka, o ktorom sa rozhoduje bez neho.

Informácie o rizikách jednotlivých návykových látok by mali byť súčasťou dlhodobého vzdelávania. Aktualizácia krízových plánov by mala byť samozrejmosť aspoň raz ročne.

A najmä – podpora zo strany vedenia, manažmentu je kľúčová. Situácie sa dajú riešiť, práca dokáže napĺňať (napriek nízkemu finančnému ohodnoteniu), pracovníci sa dokážu posúvať a skvalitňovať svoj výkon. Ale ide to extrémne ťažko, ak podpora a povzbudenie a otvorené postoje zo strany najvyšších chýbajú.

Preto veľmi oceňujem otvorenosť a podporu Trnavského samosprávne kraja a všetkých vedúcich, ktorí sprístupnili 56 zamestnancom, aby sa vzdelávali v téme SENIORI A DROGY. Išlo o zariadenia: DD a DSS pre dospelých Holíč, DD a DSS pre dospelých v Seredi, DSS a ZPS SENICA, DSS BOJKOVÁ, DSS Košúty, DSS Moravský Svätý Ján, DSS VEĽKÝ MEDER, DSS ZAVAR. Z ich spätných väzieb prevládali takéto vyjadrenia: „Srdečná vďaka za Váš prístup a otvorenosť k nám.“ „Perfektné a tešíme sa na ďalšie školenie.“ „Super sa lektori dopĺňali, veľmi dobré.“

Aj vďaka spätnej väzbe vidíme zmysel v tomto vzdelávaní a preto ho budeme pravidelne opakovať.

Vzdelávanie je bezplatné, trvá spolu 20 hodín a je rozdelené do viacerých dní – 20., 21. a 23. októbra 2025. Uskutoční sa v uvedených dňoch v čase od 8:30 h – 15:30 hKongresovej miestnosti Úradu Trnavského samosprávneho kraja (prízemie), Starohájska 10, Trnava.

Pracujete v podobnom zariadení sociálnych služieb v TTSK? Prihláste sa ešte dnes! „klik“ na link


Mgr. Andrea Kosír Hugáňová, PhD., Združenie STORM 
huganova@zdruzeniestorm.sk


Združenie STORM pôsobí a sídli v Nitre, aktívne pracuje aj v mestách Trnava, Sereď a Zvolen, a to najmä v oblasti drogovej problematiky a ďalšieho rizikového správania. Na základe nízkoprahových princípov sa venuje prevencii rizikového správania rôznych cieľových skupín v zmysle filozofie Harm Reduction.