Sila hlasu, ktorý si pamätáme

    Navigácia
  • Domov
  • NewsSila hlasu, ktorý si pamätáme

Sila hlasu, ktorý si pamätáme

Svetový deň hlasu si každoročne pripomíname 16. apríla. Iniciatíva, ktorá vznikla v roku 1999 v Brazílii, sa od roku 2003 rozšírila do celého sveta. Tento deň nie je len oslavou ľudského hlasu ako nástroja reči – je pripomenutím jeho sily, krásy a krehkosti.

Hlas je niečo, čo berieme ako samozrejmosť – kým ho nestratíme. Ak sme ho raz krátkodobo stratili, veľmi dobre si tento okamih pamätáme. Používame ho denne: rozprávame, spievame, prosíme, vysvetľujeme, kričíme, smejeme sa. No hlas je viac než len zvuk. Je odrazom našej nálady, našich myšlienok, našich emócií. Je mostom medzi nami a svetom.

Hlas si pamätáme. Pamätáme si hlas mamy, ktorý nás upokojil v noci. Hlas otca, ktorý nás povzbudzoval. Hlas učiteľky, ktorá nám verila. Hlas priateľa, ktorý nás rozosmial. Hlas človeka, ktorý nám pomohol v ťažkej chvíli. A, žiaľ, aj hlas, ktorý kričal, urazil, ublížil. Všetky tieto hlasy v nás zanechali stopu.

Nie každý má možnosť hovoriť. Pre niektorých je hlas stratou, túžbou, snom. Aj preto by sme sa mali o svoj hlas starať – fyzicky aj ľudsky. Piť dostatok vody, vyhýbať sa fajčeniu, hlasovým excesom a preťažovaniu hlasiviek. Ale aj dávať pozor na to, ako svoj hlas používame.

Hlasom môžeme liečiť. Povzbudiť. Darovať radosť. Pomôcť. Byť oporou. Ale hlasom vieme aj zraniť. Slová môžu bolieť viac než ticho. Preto sa učme rozprávať s citom, láskavo, zmysluplne. Nezabúdajme, že každé slovo zanecháva v niekom ozvenu.

Nie všetci máme rovnaký dar vyjadrovať sa hlasom. Sú medzi nami rodičia, ktorí sú nehovoriaci, nemí – a predsa nesmierne túžia prihovoriť sa svojmu dieťaťu. Povedať mu „ľúbim ťa“, zaspievať mu uspávanku, vysloviť obavy aj nádej. V ich tichu je obrovská láska a túžba po spojení, ktoré my ostatní často vyjadrujeme slovami bez toho, aby sme si to uvedomovali ako dar. Aj tu pomáhame prostredníctvom služby včasnej intervencie a ak sa nedá prihovárať hlasom, tak ho nahrádzame dotykom, mimikou, či gestami, láska je všeobjímajúca a veľká.

Aj v zariadeniach sociálnych služieb môže byť hlas to posledné, čo človek vníma. Niekedy je slovo tým najvzácnejším liekom, ktorý máme. Láskavý tón, jednoduchá veta, šepot útechy – aj to môže byť posledné, čo starý, chorý či opustený človek v živote počuje. A my nevieme, kedy to príde. Nevieme, ktoré slovo bude to posledné. Preto zvážme, čo hovoríme, ako to hovoríme a prečo.

V úlohe sociálneho pracovníka, poradcu, mentora, často pripomínam, že na deti sa nekričí. Krik nie je nástroj výchovy, ale prejav bezmocnosti. Môže zanechať jazvy, ktoré nie sú viditeľné, no o to hlbšie bolia. Detská duša je krehká a hlas dospelého človeka v nej zanecháva silný odtlačok – každý tón, každé slovo, každé zvýšenie hlasu.

Hlas dospelého by mal byť pre dieťa oporou, istotou, bezpečím. Nie strašiakom. Nie ranou. Každý výkrik môže v dieťati vyvolať strach, pocit viny alebo hanby – a tie v ňom môžu rezonovať ešte dlho po tom, čo hlas utíchne.

Preto učme deti tichu bez strachu a hlasu bez bolesti. A sami seba učme hovoriť pokojne aj v nepokoji. Lebo to, ako s deťmi hovoríme, sa stane tým, ako ony budú raz hovoriť so svetom – a možno aj samy so sebou.

Na záver mám ešte potrebu napísať, že nik  z nás nepozná počet krokov na svojej životnej ceste. Nevieme, koľko viet ešte budeme môcť vysloviť. O to viac používajme svoj hlas s rozumom, s citom a s pokorou. Nech naše slová prinášajú viac svetla ako tieňa.

Na sklonku života možno nebude dôležité, koľko slov sme povedali. Ale či náš hlas niekomu pomohol, potešil, inšpiroval. Či bol hlasom dobra.

Viliam Gyürke, TENENET o. z.

Autor je sociálnym pracovníkom služby včasnej intervencie a témy detí v sociálno-právnej ochrane, dlhoročný aktér v oblasti osvetovej práce.


TENENET o. z. poskytuje pomoc rodinám, ktoré sa ocitli v zložitých situáciách zapríčinených finančnými problémami, stratou zamestnania, sociálnou izoláciou, poruchami učenia, zneužívaním, užívaním návykových látok alebo poruchami duševného zdravia.

Kanceláriu nájdete v Trnave na Ul. Priemyselná 5C – TENENET Trnava.