Spoločne proti násiliu!

Spoločne proti násiliu!

Nemám rád heslá, avšak nedá mi nezvolať „Spoločne proti násiliu“! Medzinárodný deň bez násilia, ktorý sa každoročne pripomína 30. marca, má svoje korene v roku 1996 v Texase, kde vznikol ako spomienka na Martina Luthera Kinga, významného lídra boja za práva černošského obyvateľstva v USA. Dňa 4. apríla 1968 bol tragicky zavraždený, čo zanechalo hlbokú stopu v histórii boja za spravodlivosť a rovnosť. Tento deň nám pripomína, že násilie, vo všetkých svojich formách, nemá miesto v spoločnosti.

Násilie, či už fyzické, psychické, sexuálne, alebo iné, predstavuje závažné porušovanie základných ľudských práv. Dnes, keď sa pozeráme na našu spoločnosť, vidíme, že násilie nie je problémom len jednotlivcov, ale aj celej spoločnosti. Domáce násilie, šikana, zneužívanie, týranie detí, starších osôb alebo osôb s postihnutím sú len niektoré z jeho podôb. Tento problém je často skrytý, neviditeľný, ale jeho dôsledky sú nesmierne ničivé.

Násilie v rodinách, v školách, na pracoviskách, v partnerských vzťahoch… Mnohé formy sú tiché, no stále prítomné. Zasahujú do každodenného života obetí, ktoré sa ocitajú v začarovanom kruhu. V mnohých prípadoch obete násilia pociťujú beznádej, úzkosť a pocit, že sú osamotené. Ľudia, ktorí sa nachádzajú v týchto ťažkých situáciách, častokrát nemajú dosť síl, aby sa z nich dostali. A predsa, každý z nás môže byť súčasťou riešenia.

Cestou je spoločenská zodpovednosť a pomoc.

Prevencia násilia musí začať vo výchove a edukácii – v rodinách, školách, komunitách. Je dôležité, aby sme sa učili, že násilie nie je nikdy riešením, a aby sme vytvárali bezpečné prostredie pre všetkých. Pomoc obetiam začína od nás. Stačí byť na blízku, venovať pozornosť, počúvať. Často je to prvý krok k vyslobodeniu niekoho z neviditeľného väzenia násilia.

Nezostať ľahostajný je kľúčové. Pretože násilie sa môže týkať kohokoľvek, bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu, náboženskú príslušnosť, či sociálny status. Nikdy nevieme, kto potrebuje pomoc, preto musíme byť pripravení všímať si varovné signály a neodchádzať od problémov so zatvorenými očami.

Násilie je stále medzi nami, ale aj my máme moc zmeniť túto realitu. Ak sa staneme súčasťou riešenia, ak sa nebudeme báť zasiahnuť, ak sa naučíme byť pozorní voči tým, ktorí sú v núdzi, môžeme vytvoriť spoločnosť, kde násilie nebude mať miesto. Nezabúdajme, že pomocou môže byť jednoduché gesto, ako byť tam pre niekoho, keď to najviac potrebuje.

Svetový deň bez násilia nám pripomína, že boj proti násiliu nie je len úlohou odborníkov, ale všetkých z nás. A každý krok, hoci malý, je dôležitý. Buďme teda aktívni v pomoci, vzdelávajme sa a snažme sa o lepší svet pre nás všetkých.

Odborníci, ktorí sa venujú terapii obetí, upozorňujú na to, že obete sú často na pokraji síl. A preto je nevyhnutné neustále hľadať riešenia, ktoré môžu zlepšiť kvalitu života týchto ľudí. Aby sme spoločnosť zmenili, musíme začať od seba a nie nechať niekoho v tichu trpieť. Aj justičný pilier v Tenent o.z. sa zameriava na prevenciu, tá nezačína prácou s obeťami násilia, ale s jej páchateľmi. Preto ich individuálne, či skupinové sprevádzanie vo väzniciach, či práca s ľuďmi po výkone trestu, je veľmi dôležitá.

Ešte jedno heslo na záver „Bolesť môže byť menšia, ak sa zdieľa.“

Mgr. Viliam Gyürke, TENENET, o. z.

Autor je sociálnym pracovníkom na tému včasnej intervencie a tému detí v sociálno-právnej ochrane, dlhoročný aktér v oblasti osvetovej práce

Špecializovanú pomoc obetiam násilia v Trnave nájdete na viacerých miestach:

  • TENENET, o. z. – Poradenské centrum Kália – Trnava, tel. +421 911 856 814, kalia@programkalia.sk
  • Národná linka pre ženy zažívajúce násilie je dôverným a bezpečným priestorom pre ženy, ktoré sú ohrozené alebo zažívajú násilie – bezplatná NON STOP linka 0800 212 212
  • Pomoc obetiam násilia Trnava, Ul. Trhová 2, budova Tatraskla, e-mail: linka@pomocobetiam.sk, NON STOP linka +421 944 254 405
  • Azylový dom Tamara pre týrané ženy a ich deti, Okružná 20, Trnava, tel. 033 550 14 46, +421 948 028 738, azylovydom@gmail.com