Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Štatistický úrad SR zverejnil odbornú štúdiu o aspektoch chudoby na Slovensku v roku 2024
Štatistický úrad SR zverejnil odbornú štúdiu o aspektoch chudoby na Slovensku v roku 2024. Štúdia uvádza, že na Slovensku čelilo chudobe alebo sociálnemu vylúčeniu v roku 2024 viac ako 980-tisíc osôb, teda približne každý šiesty obyvateľ. Podiel aj počet obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením medziročne stúpol. Ukazovatele chudoby sa na Slovensku postupne zhoršujú od roku 2020. Pozitívom je, že v roku 2024 sa v 2 z 8 krajov SR situácia zlepšila a v jednom zostala nezmenená. Súčasne v 3 krajoch SR naďalej chudobe čelilo viac ako 20 % obyvateľov.
Počet a podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením sa v rámci regiónov Slovenska dlhodobo zásadne líši. Najvyššia miera chudoby je už dlhodobo v Prešovskom kraji, kde jej čelil každý štvrtý obyvateľ kraja. Vysoké podiely osôb ohrozených chudobou boli tiež v Banskobystrickom a Košickom kraji. Naopak, najnižší podiel obyvateľov dotknutých chudobou má dlhodobo Bratislavský kraj, nasledoval za ním Trnavský kraj a Žilinský kraj.
Situácia sa medziročne zhoršila v 5 z 8 krajov Slovenska. Najvýraznejšie medziročné zhoršenie situácie bolo zaznamenané v Nitrianskom a Trenčianskom kraji. Celkový podiel ľudí ohrozených chudobou medziročne klesol len v 2 regiónoch, dynamickejšie v Bratislavskom kraji, pokles chudoby zaznamenal aj Žilinský kraj.
Najviac ohrozené sú rodiny s deťmi. Dlhodobo platí, že domácnosti s deťmi sú z hľadiska výskytu chudoby podstatne rizikovejšie ako domácnosti bez detí. Spomedzi domácností s deťmi boli najviac ohrozené neúplné, jednorodičovské rodiny. Ďalej sú prejavmi chudoby významne ohrozené úplné domácnosti s vyšším počtom detí a rodiny so závislými deťmi.
Najčastejší problém vedúcim k ohrozeniu chudobou je nízky príjem.
Podrobnejšie k tejto téme si môžete prečítať na stránke Štatistického úradu SR Chudoba a jej dimenzie na Slovensku v roku 2024.
Ilustračné foto: Freepik