Trnava je súčasťou novej Siete centier Bezpečný bod

    Navigácia
  • Domov
  • NewsTrnava je súčasťou novej Siete centier Bezpečný bod

Trnava je súčasťou novej Siete centier Bezpečný bod

Mesto Trnava sa oficiálne stalo súčasťou Siete centier Bezpečný bod, ktorú vytvorila Únia miest Slovenska (ÚMS) s podporou Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Do siete sa zapojilo aj ďalších šesť slovenských miest – Bratislava, Nitra, Žilina, Košice, Prešov a Michalovce.

Samosprávne centrá podpory a integrácie slúžia ako dôležité miesta pomoci a zázemia pre utečenky, utečencov a ľudí s cudzineckým pôvodom, ktorí v našej krajine našli nový domov alebo prišli pracovať. V Trnave túto úlohu plní ConnecTT – Podporné miesto pre cudzincov, ktoré bude odteraz súčasťou celoslovenskej Siete centier Bezpečný bod.

Cieľom Siete centier Bezpečný bod je zlepšiť vzájomnú spoluprácu centier, posilniť ich koordináciu a zaviesť spoločné štandardy poskytovaných služieb. To prispeje k zvyšovaniu kvality pomoci, ktorú tieto centrá poskytujú, a zároveň vytvorí silnejší základ pre ich dlhodobé fungovanie.

Spoločné označenie Sieť centier Bezpečný bod bude slúžiť na lepšiu identifikáciu miest, kde cudzinci nájdu bezpečné prostredie, praktické rady a podporu pri začlenení sa do miestnej komunity.

Mesto Trnava pomáha cudzincom prostredníctvom podporného centra ConnecTT od roku 2023

Trnava ako moderné a solidárne mesto systematicky poskytuje pomoc cudzincom v podpornom centre ConnecTT od roku 2023. Cudzinci často zápasia s jazykovou bariérou, novým prostredím či miestnymi špecifikami. V centre ConnecTT majú prístup k odbornej pomoci, poradenstvu a vzdelávaniu, aby sa úspešne integrovali do trnavskej komunity a stali sa plnohodnotnými členmi našej spoločnosti.

Zapojením sa do Siete centier Bezpečný bod Trnava posilňuje svoju úlohu v podpore a integrácii ľudí z iných krajín. Sieť prináša synergiu medzi mestami, umožňuje zdieľanie skúseností a lepšie využívanie zdrojov, čím prispieva k tomu, aby bola pomoc dostupná, kvalitná a udržateľná.

Únia miest Slovenska aj Mesto Trnava zdôrazňujú potrebu pokračovať v štátnej finančnej podpore týchto centier. Bez udržateľného financovania by centrá nemohli naďalej plniť svoju dôležitú úlohu a pokračovať vo svojej činnosti, čo by odoprelo prístup zraniteľným skupinám utečencov a utečeniek – ako sú ľudia so zdravotným znevýhodnením, staršie osoby či osamelé matky s deťmi – k službám, ktoré sú nevyhnutné pre ich ochranu a integráciu. Služby podporných centier využívajú aj cudzinci pracujúci na Slovensku, ktorí sa stávajú jedným z pilierov ekonomiky a prispievajú do daňového aj sociálneho systému.

Trnava sa spolu s ďalšími mestami na Slovensku zaväzuje vytvárať bezpečné a otvorené prostredie pre všetkých, ktorí tu chcú žiť, pracovať a prispievať k rozvoju našich miest.