Trnava otvorila kurz slovenského jazyka pre zmenných pracovníkov

    Navigácia
  • Domov
  • NewsTrnava otvorila kurz slovenského jazyka pre zmenných pracovníkov

Trnava otvorila kurz slovenského jazyka pre zmenných pracovníkov

Mesto Trnava v spolupráci s jazykovou školou Vallis a spoločnosťou Stellantis Slovakia spustilo priekopnícky vzdelávací program – prvý kurz slovenského jazyka špeciálne prispôsobený pre zahraničných zamestnancov v Trnave, pracujúcich na zmeny. Táto spolupráca si kladie za cieľ podporiť integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín žijúcich v meste. Trojmesačný kurz je snahou reagovať na výzvy pri výučbe slovenského jazyka, ktorým čelia cudzinci zamestnaní v troj-zmennej prevádzke. Vyučovanie je totiž navrhnuté tak, aby zodpovedalo zmenovým rozvrhom zamestnancov.

V meste Trnava, kde žije vyše 11 000 cudzincov, je dostupnosť vzdelávania pre zmenných pracovníkov obzvlášť dôležitá. Výučbu vedú skúsené lektorky jazykovej školy Vallis, pričom sa zameriavajú na praktickú komunikáciu potrebnú v každodenných situáciách – od pracovného prostredia až po bežnú komunikáciu vo voľnom čase. Kurz prebieha v priestoroch Podporného centra pre cudzincov ConnecTT na Františkánskej 3 v Trnave, ktoré sa dlhodobo venuje podpore ľudí s cudzineckým pôvodom pri ich integrácii a dopĺňa existujúcu ponuku kurzov slovenského jazyka, ktorá už zahŕňa kurzy pre slovansky a neslovansky hovoriacich cudzincov žijúcich v Trnave.

Vzdelávací program, ktorý je výsledkom inovatívnej spolupráce medzi samosprávou a súkromným sektorom na Slovensku, je podporený v rámci Národného projektu Integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín vrátane migrantov. „Veríme, že spolupráca samosprávy so súkromným sektorom je kľúčová pre vytváranie ústretového prostredia v meste, kde sa budú cítiť dobre všetci obyvatelia a môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie samosprávy a zamestnávateľov, ktorí hľadajú spôsoby integrácie zahraničných pracovníkov na lokálnej úrovni. Táto iniciatíva je súčasťou snahy Mesta Trnava podporiť integráciu cudzincov a predísť vytváraniu uzavretých cudzineckých komunít,“ hovorí Alan Le Van, referent Odboru sociálnych vecí Mesta Trnava a dodáva: „Ak cudzinec lepšie rozumie jazyku, ľahšie sa začlení do spoločnosti aj pracovného kolektívu. A to nakoniec prospieva nám všetkým. Trnava sa tak stáva otvorenejším a priateľskejším miestom pre život.“

Foto: Freepik