Viete, že….

Viete, že….

… aj vo Fakultnej nemocnici v Trnave má svoje dôležité miesto nezdravotnícka profesia, sociálna sestra?

Práca sociálnej pracovníčky v zdravotníctve spočíva v napomáhaní a skvalitnení poskytovania zdravotnej starostlivosti o pacienta. S touto kvalitou úzko súvisí jej komplexnosť, uplatňuje sa holistický prístup prostredníctvom uspokojovania životných potrieb človeka – biologická, psychická, duchovná a sociálna. 

V našej krajskej nemocnici máme celkom tri sociálne sestry. Spolupracujú s pacientom, jeho rodinou, zariadeniami sociálnych a zdravotníckych služieb, Mestom Trnava, charitou a ďalšími organizáciami, ktoré uľahčia alebo aj zabezpečia chorému ďalšiu starostlivosť po prepustení z nemocnice.

Ak je to potrebné, pomáhajú prešetrovať sociálnu situáciu v rodine chorého pri podozrení, že nemá vytvorené vhodné domáce podmienky. Ešte počas pobytu pacienta v nemocnici vybavujú sociálnu agendu v prípade potreby umiestnenia chorého bezprostredne po prepustení z nemocnice do rekonvalescenčného, ošetrovateľského či opatrovateľského zariadenia, hospicu, zariadenia pre seniorov. Ich prácou je tiež pomoc pri adopcii dieťatka po narodení, vedú agendu súvisiacu s utajovanými pôrodmi. Spolupracujú s políciou či úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny v prípade podozrenia na zneužívanie, ubližovanie pacientom v domácom prostredí. Pacientom bez príbuzných a ostatným, ktorí to potrebujú, pomáhajú s podaním žiadosti o priznanie dôchodku, dávky v hmotnej núdzi, vystavenie osobných dokladov, podaním žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu, podávajú žiadosť o umiestnenie do zariadenia. Špecifickou skupinou sú ľudia bez príjmu, bez strechy nad hlavou, osamelí pacienti.

Tento týždeň sme si pripomenuli Svetový deň zdravia, ktorý nám dáva do pozornosti, že ochrana a udržiavanie zdravia si vyžadujú našu aktívnu účasť.

Ďakujeme našim zdravotníckym pracovníkom a sociálnym sestrám za starostlivosť, ktorú nám dávajú, keď ich veľmi potrebujeme!

Ilustračné foto Freepik